Kartofle, ziemniaki, pyry – jak leki!!

Kto rozsądny zamówiłby w restauracji jako różne dania: ziemniaki, kartofle, pyry –  na jeden obiad.polipragmazjaMicrosoft Office

Przecież to wszystko to samo, tylko w różnych regionach kraju inaczej gwarowo nazywane. Lekarz zajmujący się trudnymi przypadkami diagnostycznymi musi uwzględnić też takie powikłania po farmakoterapii.

Kto zje trzy obiady na raz? – żołądek będzie się bronił, ale mała tabletka – zmieści się tam wiele razy! Nie ma naturalnego mechanizmu obronnego.

 

Niestety,  wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że zażywając leki (często na własną rękę) z tym samym składnikiem (ale o różnej nazwie, lub różnym kształcie, postaci  i kolorze) mogą przedawkować (z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi) zażywane leki. Jest to rodzaj  POLIPRAGMAZJI.

Najczęściej dzieje się to przy zażywaniu witamin jako suplementów diety lub zwykłego Paracetamolu na przeziębienie

Paracetamol występuje w postaci prostej lub złożonej (np. Z pochodnymi efedryny – czyli może być kumulacja już dwóch leków za jednym zażyciem- niebezpieczne dla osób z chorobą wieńcową!!!) :

  1. chlorphenamine maleate + paracetamol + phenylephrine = Flucontrol Hot
  2. chlorphenamine maleate + paracetamol + pseudoephedrine = Tabcin trend
  3. chlorphenamine + dextromethorphan + paracetamol + pseudoephedrine = Gripex Hot, Gripex zatoki, Gripex noc
  4. diphenhydramine + paracetamol = Apap noc
  5. dextromethorphan + guaifenesin + paracetamol + pseudoephedrine = Grypolek

Podobna sytuacja często zdarza się z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPS) – ibuprom,        Ketoprofen.

Groźne dla życia mogą być dublowania się leków blokujących szlak renina-angiotensyna-aldosteron. Tutaj, mimo, że substancja chemiczna jest różna, to i tak mamy do czynienia z kumulacją efektu farmakologicznego np. hiperkaliemii.

Raczej nie powinno się ich łączyć ze sobą. Niektóre z nich mają wyraźne zaznaczone przeciwwskazanie do łączenia

(np. blokery aldostonu – Eplerenon (np. Eplenocard) z ACE i AT1-R) – najgroźniejsze powikłanie to hiperkaliemia z zaburzeniami rytmu serca prowadzących do zatrzymania krążenia i zgonu.

a) ACE – inhibitory konwertazy angiotensyny,

Kaptopryl, Enalapryl, Benazepryl, Chinapryl, Cilazapryl, Fozynopryl, Lizynopryl

Imidapryl, Moeksypryl, PERYNDOPRYL, Ramipryl, Trandolapryl

Dla przykładu tylko PERYNDOPRYL dostępny jest w kilku preparatach o różnej nazwie Perindoprilum 123 ratio, Vidotin, Irpax, Prenessa, Prestarium. Jako preparat złożony, w połączeniu z indapamidem, występuje jako Noliprel, Noliprel Forte i Tertensif Kombi oraz w połączeniu z indapamidem oraz amlodypiną Triplixam, Co-Prestarium, Vilpin-Combi (i inne http://indeks.mp.pl/leki/subst.html?id=4667)

b) Antagoniści receptora AT-1 angiotensyny (AT-1-R) (ARB)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Olmesartan#/media/File:ACE-Kaskade.png

 (Sartany) 

 c)   Blokery receptora aldosteronowego

Spironol

Eplerenon (Eplenocard, Espiro, Inspra, Nonpres)

Uważajmy więc na to jakie leki zażywamy, czytajmy ulotki, informujmy lekarzy o wszystkich lekach aktualnie zażywanych!!!